Wiosenne DOBBLE z owadami

Mija dopiero miesiąc od momentu, gdy zrobiłam DOBBLE z sylabami, a już przegrałam w nie wiele razy. Zdarzyło mi się też wygrać mimo tego, że pół miesiąca spędziłam na zwolnieniu.

Wiosna idzie, a z wiosną oczywiście słońce, ciepło, kwiaty, trawa i owady w niej wszelakie. Przyznaję – do niedawna wcale ich nie lubiłam. Stanowią większość fauny w każdym kraju świata, ale nie zawsze są przyjmowane  z życzliwością.  Kto choć raz nie trzepnął natarczywej muchy gazetą? Po przeczytaniu kilku książek o świecie roślin i zwierząt, pisanych z trochę innej perspektywy niż ta powszechnie obowiązująca, oswajam nieco świat ROBALI 🙂 Serio, nareszcie wiem, dlaczego “są takie pożyteczne” i co mogłoby się stać, gdyby tego jednego elementu układanki zabrakło w ekosystemie. Polecam lekturę książek Petera Wohllebena i oswajanie myśli o tym, że wszyscy są potrzebni 🙂 Dla mnie najbardziej zaskakująca jest ta o drzewach.

A nadciągająca WIOSNA to doskonała okazja, by razem z dziećmi ten owadzi świat poznawać. Dlatego też przygotowałam DOBBLE z owadami! Jeśli nie znacie jeszcze zasad tej cudownej gry, rozwijającej spostrzegawczość i mowę u dzieci, to wielkie niedopatrzenie. 
Zaczynamy:
1. Rozdajemy wszystkie karty, jedna ląduje na środku. Każdy gracz ma stos kart, ale musi je rozgrywać po kolei, nie zaglądając, co jest pod spodem.
2. Kiedy mamy w ręku kartę z ilustracją, która jest również na karcie leżącej pośrodku stołu – należy to szybko dostrzec 🙂
3. Mówimy nazwę owada, który stanowi parę z tym na głównej karcie i kładziemy szybciutko (w każdym razie – szybciej niż inni) swoją kartę na stos.
4. Wygrywa ten, kto jako pierwszy pozbędzie się wszystkich kart. A tak naprawdę wygrani są wszyscy bo umieją rozpoznawać i nazywać niektóre owady, wyćwiczyli sobie percepcję wzrokową i dobrze się bawili. 

Jeśli spodobały Wam się moje DOBBLE z owadami to możecie je oczywiście ściągnąć. Byłoby tez miło, gdybyście dali znać, co o nich myślicie 🙂 A jeśli macie inny pomysł i chcecie je udoskonalić to na stronie www.dobblemania.pl możecie łatwo zrobić własną wersję. 

Pozdrawiam wiosennie, dobrej zabawy
E.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.