Wiosenne DOBBLE z owadami

Mija dopiero miesiąc od momentu, gdy zrobiłam DOBBLE z sylabami, a już przegrałam w nie wiele razy. Zdarzyło mi się też wygrać mimo tego, że pół miesiąca spędziłam na zwolnieniu.

Wiosna idzie, a z wiosną oczywiście słońce, ciepło, kwiaty, trawa i owady w niej wszelakie. Przyznaję – do niedawna wcale ich nie lubiłam. Stanowią większość fauny w każdym kraju świata, ale nie zawsze są przyjmowane  z życzliwością.  Kto choć raz nie trzepnął natarczywej muchy gazetą? Po przeczytaniu kilku książek o świecie roślin i zwierząt, pisanych z trochę innej perspektywy niż ta powszechnie obowiązująca, oswajam nieco świat ROBALI 🙂 Serio, nareszcie wiem, dlaczego “są takie pożyteczne” i co mogłoby się stać, gdyby tego jednego elementu układanki zabrakło w ekosystemie. Polecam lekturę książek Petera Wohllebena i oswajanie myśli o tym, że wszyscy są potrzebni 🙂 Dla mnie najbardziej zaskakująca jest ta o drzewach.

A nadciągająca WIOSNA to doskonała okazja, by razem z dziećmi ten owadzi świat poznawać. Dlatego też przygotowałam DOBBLE z owadami! Jeśli nie znacie jeszcze zasad tej cudownej gry, rozwijającej spostrzegawczość i mowę u dzieci, to wielkie niedopatrzenie. 
Zaczynamy:
1. Rozdajemy wszystkie karty, jedna ląduje na środku. Każdy gracz ma stos kart, ale musi je rozgrywać po kolei, nie zaglądając, co jest pod spodem.
2. Kiedy mamy w ręku kartę z ilustracją, która jest również na karcie leżącej pośrodku stołu – należy to szybko dostrzec 🙂
3. Mówimy nazwę owada, który stanowi parę z tym na głównej karcie i kładziemy szybciutko (w każdym razie – szybciej niż inni) swoją kartę na stos.
4. Wygrywa ten, kto jako pierwszy pozbędzie się wszystkich kart. A tak naprawdę wygrani są wszyscy bo umieją rozpoznawać i nazywać niektóre owady, wyćwiczyli sobie percepcję wzrokową i dobrze się bawili. 

Jeśli spodobały Wam się moje DOBBLE z owadami to możecie je oczywiście ściągnąć. Byłoby tez miło, gdybyście dali znać, co o nich myślicie 🙂 A jeśli macie inny pomysł i chcecie je udoskonalić to na stronie www.dobblemania.pl możecie łatwo zrobić własną wersję. 

Pozdrawiam wiosennie, dobrej zabawy
E.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *