Bombowe czytanie sylab

Obiecałam 5-latkom “zabawę z bombami”. Zakładam, że wyobrażały sobie, że będziemy się obrzucać bombami z błota albo śniegu, ewentualnie grać w Angry Birds. 🙂 Ale moja niespodzianka też bardzo im się spodobała! Znacie zapewne grę Kaboom. Zmieniłam ją tak, żeby i bomby były i czytanie sylab i zagadki słuchowe. Ponadto, można ją wykorzystać do samodzielnej pracy dzieci w zespołach lub parach. Sprawdziłam, przetestowałam – podoba się. Obejrzyjcie, jak ją zrobić.

 

Drukujecie kółka z sylabami, dodajecie kilka obrazków bomb i laminujecie. Kółka z sylabami możecie pobrać z bloga, wystarczy kliknąć. Później następuje etap, który jest dla mnie najtrudniejszy – trzeba te kółka wyciąć. Pamiętajcie, że 5-latki już naprawdę sprawnie posługują się nożyczkami. Może będą chciały pomóc? 🙂

 

Klejem na gorąco przyklejacie kółka z sylabami do patyczków po lodach: jedna sylaba na jednym patyczku. Ale do kilku patyczków przyklejcie bomby, będą pełniły funkcję napisu “Kaboom”. U mnie sprawdziły się proporcje: jedna plansza z sylabami, ta zamieszczona na blogu na cztery patyczki z bombami. Nie było ani zbyt łatwo, ani zbyt trudno.

Gramy! Zabawa jest prosta, ale wciągająca. Wkładamy patyczki do kubka lub pudełka, sylabami i bombami do dołu. Dzieci kolejno losują patyczki, próbują przeczytać sylabę i dodatkowo wymyślają słowo, które się tą sylabą rozpoczyna. Jeśli się uda – zatrzymują patyczek i w ten sposób zdobywają punkt. Jeśli wyciągną bombę… następuje wielkie BOOOOM i dziecko traci wszystkie patyczki (punkty). Bomba wraca do puli, ale gra się nie kończy. Można jeszcze liczyć na to, że inni gracze wyciągną patyczek z bombą i zbierać punkty od początku 🙂 Można grac na czas lub do momentu, gdy skończą się patyczki. Można też zaproponować, by dzieci szukały słów, w których wylosowana sylaba znajduje się na końcu lub w środku. Można na koniec układać wyrazy z sylab, które są na naszych patyczkach – punktach. 

 

Zagrajcie, polecam! Ta niepewność, gdy wyciągasz patyczek i bardzo nie chcesz, by na końcu była bomba… Wiek gracza nie ma tu nic do rzeczy, serio 🙂

A może macie jakieś inne pomysły na wykorzystanie tych patyczków? Dajcie znać w komentarzach, może uda mi się zrobić jakieś nowe punkty do gry?
Pozdrawiam ciepło,
E.

2 thoughts on “Bombowe czytanie sylab”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.