Całoroczny projekt “Obserwator przyrody” – film

Miałam niebywałe szczęście przez cztery lata prowadzić tę samą grupę dzieci (wiadomo – pojedyncze rotacje w składzie były, ale globalnie – ci sami) z tą samą koleżanką. Kto przeżył – ten wie, jaka to wartość. W pewnym momencie Rodzice już nie pytają “Pani Ewo, ale po co?” tylko “Na kiedy?” i “Jak mogę pomóc?”  a koleżanka zamiast się zastanawiać “A czy to nam wyjdzie?” mówi: “Dobra, to ja robię to, ty coś innego i ruszamy z tym jutro”. Oczywiście jak się ma fajną koleżankę, ja mam.  😉

 

W tym roku pomyślałam, że dobrze byłoby pokazać dzieciom, w taki dość oczywisty sposób. jak zmienia się przyroda  Przez 10 miesięcy (od września do czerwca) raz w miesiącu chodziliśmy na wycieczkę w to samo miejsce, do wąwozu nieopodal naszego przedszkola. Robiliśmy zdjęcia, dzieci rysowały szkice “z natury” (dopóki natura pozwalała to robić bez rękawiczek), oglądaliśmy świat przez lupy i lornetki. Stworzyliśmy sobie własne rytuały np. zdjęcie grupowe zazwyczaj wyglądało jak objęcia piłkarzy przed meczem i obowiązkowo – dzieci śpiewały hymn. Sami to wymyślili, podpatrzyli podczas transmisji meczów podczas eliminacji do MŚ 😉 Dzieci odkryły, że w korzeniach drzew można sobie urządzić świetny plac zabaw i sprawdzały, gdzie jest źródło wody spływającej do wąwozu po deszczu. Z tym ostatnim, to akurat podejrzewam nasze bystrzaki, że chciały się przede wszystkim potaplać w błocie 😉

 

A ja zbierałam dokumentację foto i stworzyłam z niej krótki filmik, do obejrzenia którego Was zachęcam. Dzieci dostaną film zawierający również zdjęcia grupowe, których z oczywistych względów nie mogę Wam pokazać, a szkoda 🙁
Film “Obserwator przyrody lepsza jakość 😉


Jeśli macie ochotę zerknąć na moje pomysły prowadzenia obserwacji przyrodniczych zapraszam do poprzednich wpisów na blogu:
Pozdrawiam ciepło, trzymajcie kciuki za rychłe wyzdrowienie, bo angina w taki upał…to nieludzkie,
E.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.