Sztuczki z MDS cz. 4 – zabawy językowe

Ostatnim elementem części wprowadzającej zajęć Metodą Dobrego Startu są
zabawy językowe. 
Autorki publikacji dotyczących MDS traktują ten element zajęć bardzo szeroko.
Przede wszystkim jest to moment, w którym wprowadzamy wiersz lub piosenkę, które będą głównym elementem zajęć. Warto pamiętać, że zawsze (nie tylko podczas zajęć MDS) prezentację utworu należy poprzedzić pytaniami dotyczącymi treści. Ułatwia to dzieciom koncentrację uwagi podczas słuchania, pomaga skupić się na ważnych elementach utworu i wspomaga rozumienie treści. Ponadto, warto powtórzyć czytanie wiersza lub odsłuchanie piosenki. Jest to szansa lepszego zrozumienia treści dla tych dzieci, które nie potrafiły skupić się za pierwszym razem. Porównajcie to do takiej sytuacji, gdy słuchacie historii w obcym języku i macie za zadanie odpowiedzieć na pytania dotyczące treści. Udaje Wam się to od początku za pierwszym razem? Nie! Musicie się nauczyć słuchać ze zrozumieniem!
Na tej płycie jest kilka filmów zawierających pełne zajęcia MDS. Warto obejrzeć!
Autorka metody zaznacza też, że wprowadzenie utworu jest doskonałą okazją do poszerzania dziecięcej wiedzy o świecie. Dlatego każde zajęcia powinny oczywiście zawierać pracę z zagadnieniami obszaru edukacji językowej, ale nie wolno zapominać, że mają być one atrakcyjne dla dzieci. Warto przynieść rekwizyty, elementy nawiązujące do treści wiersza lub piosenki i wykorzystać je do rozwijania zdolności poznawczych dzieci. Omawiając wzór np. do piosenki “Panie Janie” możemy przynieść zarówno piżamę, jak i poduszkę, budzik czy malutki dzwonek. Można dobierać wzory nie tylko ze względu na stopień trudności, ale również tematykę. Piosenki i wiersze o zimie lepiej omawiać, gdy na dworze mróz. Dzieci najlepiej znają to, co znajduje się w ich najbliższym otoczeniu,
Warto korzystać z plansz dołączonych do zestawów MDS – nawiązują do treści utworów i mają ukryte wzory do rysowania. Są świetnym punktem wyjścia do rozmowy na temat treści piosenki czy wiersza. Te zamieszczone poniżej dołączone są do zestawu “Od wierszyka do rysunku dla dzieci 3-4 letnich”. 

 

Oprócz zagadnień dotyczących treści utworu, można wprowadzić m.in..:
 • zagadki językowe – dostępne w wielu scenariuszach MDS, jak również te wykorzystywane podczas innych zabaw i wymyślone przez Was;
 • różne zabawy językowe, których nie będę opisywać dokładnie, bo zrobiłam to tutaj . Warto wykorzystywać różnorodne zabawy, kształcące dzieci w wielu obszarach. Pod tym linkiem znajdziecie króciutkie zabawy na kilka minut. 
 • zabawy kształcące słuch fonematyczny, niezbędny do rozróżniania dźwięków ludzkiej mowy, takie jak te, które zaproponowałam tutaj
 • starszym dzieciom warto proponować również zabawy w czytanie. Jak to zrobić atrakcyjnie i poprawnie, możecie przeczytać m.in. tutaj i tu 
 • gotowe pomysły, szablony do wydrukowania, których będziecie mogli użyć do nauki czytania znajdziecie tutaj i tu
Bardzo żałuję, że nie mogę Wam tu pokazać pełnych zajęć MDS z Najlepszą Grupą Przedszkolną. Szanuję prywatność dzieci, więc ich nie nagrywam i nie upubliczniam wizerunków. Ale mają takie pomysły, że niejeden dorosły mógłby się od nich wiele nauczyć!
Mam nadzieję, że te zaproponowane zabawy językowe przydadzą Wam się nie tylko podczas zajęć Metodą Dobrego Startu. A już niedługo zajęcia właściwe. 
Do zobaczenia,
E.

2 thoughts on “Sztuczki z MDS cz. 4 – zabawy językowe”

  1. Dzień dobry,
   dziwna sprawa, bo odnośniki co prawda kierują na starą stronę, jeszcze na blogspocie (choć nie powinny), ale ja otwieram je bez problemu 🙁
   różne zabawy językowe, których nie będę opisywać dokładnie, bo zrobiłam to tutaj . http://przedszkolezpomyslem.pl/?p=174
   zabawy kształcące słuch fonematyczny, niezbędny do rozróżniania dźwięków ludzkiej mowy, takie jak te, które zaproponowałam http://przedszkolezpomyslem.pl/?p=158
   starszym dzieciom warto proponować również zabawy w czytanie. Jak to zrobić atrakcyjnie i poprawnie, możecie przeczytać m.in. http://przedszkolezpomyslem.pl/?p=163 i http://przedszkolezpomyslem.pl/?p=159
   gotowe pomysły, szablony do wydrukowania, których będziecie mogli użyć do nauki czytania znajdziecie http://przedszkolezpomyslem.pl/?p=148 i http://przedszkolezpomyslem.pl/?p=149

   Postaram się to poprawić w tekście artykułu. Dziękuję za informację. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *