Co się wydarzyło w 2018 roku? Podsumowanie…

Przeglądając kalendarz, który już za chwilę będzie nieaktualny, widzę, że wiele jest w nim wydarzeń “zawodowych”, o których zapomniałam. Trochę mieszają mi się czas i przestrzeń. Mijający rok był tak intensywny (czasem nazwałabym go raczej “morderczym”), że sama nie potrafię umieścić niektórych zdarzeń na osi czasu. Na szczęście mam kalendarz Google’a i papierowy też 🙂 Podsumowania nie są moją mocną stroną, ale to dedykuję wszystkim, dla których miałam w tym roku zbyt mało czasu, tym, wobec których byłam zbyt zniecierpliwiona, zmęczona, zniechęcona. I Wam, czytelnikom bloga, który ostatnio nieco podupadł. W przyszłym roku obiecuję poprawę i spełnienie przeszłych obietnic. A na swoje usprawiedliwienie mam to zestawienie. Zmienił się też sama blog – nastąpiła przeprowadzka i gruntowny remont dzięki Emilce i AleSowa 🙂

Jestem z Wami i dla Was, tyle, że walczę na różnych frontach, mając więcej pomysłów niż czasu.

Plac Zabaw – WSiP Mijający rok był zdominowany przez mrówczą pracę nad scenariuszami, kartami pracy, wskazówkami dla nauczycieli, projektami na dużą skalę. Moim wiernym i nieodstępującym ani na krok kompanem był “Plac Zabaw” dla sześciolatków. Zastanawialiście się kiedyś, ile pracy kosztuje stworzenie kart pracy dla dzieci, scenariuszy dla nauczycieli, zestawu piosenek, wpisów do dziennika, planów miesięcznych na cały rok…? Z dużym poczuciem odpowiedzialności dyszącym na ramieniu? Ja już wiem 🙂 http://przedszkolezpomyslem.pl/?p=114

Projekt: “5 porcji zdrowia” – tym razem podjęłam wyzwanie napisania scenariuszy zajęć  i obmyślenia gier dla szkoły podstawowej. Przyznaję, że podczas obmyślania tej koncepcji dowiedziałam się wielu nowych faktów o zdrowym odżywianiu 🙂 Kto z Was dołączył do tego ogólnopolskiego projektu? http://wszkole.5porcji.pl/o-programie/

Program: “Plac Zabaw” – WSiP.  Wy jeszcze go nie znacie, ale “ktoś nie śpi, żeby spać mógł ktoś”. Będzie niebawem…

“Kropki, kreski i litery” – zeszyt ćwiczeń grafomotorycznych dla 5-6 latków – WSiP. Nie znacie? Nic dziwnego, dopiero niedawno pomogłam go napisać. Będzie niebawem w sklepach …

“Przewodnik po wakacyjnych przygodach”. Potrzebujecie czasem inspiracji na wakacyjne miesiące? Chcecie urozmaicić tematy w ciągu roku? Niebawem dostaniecie moich pakiet scenariuszy na wakacje. I to naprawdę jest mój ostatni zawodowy projekt w tym roku, bowiem termin oddania scenariuszy mija 31 grudnia 🙂

Szkolenia dla kadry i dla rodziców

Zupełnie nie zdawałam sobie sprawy, że było ich tak wiele i tak różnorodnych. Wygląda na to, że szewc bez butów chodzi i akurat na refleksję zabrakło mi czasu. Dzięki kalendarzowi udało mi się przypomnieć sobie kilka inspirujących warsztatów dla nauczycieli z naszej placówki i nie tylko:

Wybrane metody czytania i pisania

Integracja Odruchów Pierwotnych wg koncepcji S. Goddard – jak rozpoznać potrzeby dzieci?

Koncepcja planu daltońskiego – a jakże, co najmniej dwa razy 🙂

Jak prowadzić zajęcia Metodą Dobrego Startu? – to razem z Kasią B. (dziękuję)

Aha, były jeszcze konferencje dla nauczycieli, przybliżające metody zawarte w “Placu Zabaw”. Najeździłam się pendolino po Polsce 🙂

A dla rodziców? Też zebrało się kilka informacyjnych zajęć:

Ryzyko dysleksji u dzieci, pomoc i wsparcie w dysleksji – mój ulubiony i najlepiej wspominany. Wyobraźcie sobie, że zaplanowałam go na 3 godziny, a uczestnicy poprosili, żeby spotkać się jeszcze raz? Pomysłów nam wystarczyło na kolejne 3 godziny. Niesamowita sprawa!

Terapia ręki – profilaktyka, diagnoza, ćwiczenia 

Plan daltoński w domu i w przedszkolu – inaczej się nie dało 🙂

Adaptacja do przedszkola – jak się przygotować? Z każdym rokiem mam wrażenie, że bardziej przygotowuję rodziców niż dzieci i to działa 🙂

Co to jest gotowość szkolna?  Rodzice wiedzieli prawie wszystko, trzeba to było tylko uporządkować, wyszło naprawdę ciekawie. A dzięki Vitii i Jej wizualizacjom, narysowaliśmy fajny plakat!

Co jeszcze? Kilka wydarzeń związanych z planem daltońskim:

Nagranie podcastu o pracy planem daltońskim. Aniu, Robercie – dzięki, że mnie namówiliście.https://www.plandaltonski.pl/podcast/ondu23-o-planie-daltonskim-w-przedszkolu-i-poczatkach-pracy-nauczyciela-opowiada-ewa-jpodcast o planie daltońskim

Międzynarodowa konferencja: “Od nauczania do uczenia się” w Zgierzu

Szalone kilka dni na spotkaniu: “Lato z planem daltońskim”, koniecznie do powtórzenia!

Recenzja gry “Daltonka” – Aniu, gratulacje! https://www.plandaltonski.pl/publikacje/daltonka-narzedzie-do-poznania-i-utrwalenia-filarow-planu-daltonskiego-recenzja-ewy-janus/

Do ostatnich chwil 2018 roku byłam naprawdę nieustannie zapracowana. Czas wypocząć, bo nowe pomysły nie rodzą się w fabryce, trzeba na nie czasu i refleksji. Dlatego teraz znikam na troszkę. 

Może zapomniałam dodać, ale przy tych wszystkich inicjatywach- jeszcze pracuję w przedszkolu. Czasem mam wrażenie, że nie tylko na etacie metodyka i pedagoga, ale również na trzech innych 🙂 

Dobrego, spokojnego i szczęśliwego następnego roku Wam życzę. 

Wrócę niebawem,

E.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.