Teatrzyk kamishibai nie tylko na czas pandemii

Mamy pandemię i w związku z tym pozamykane są teatry, zarówno te, które grają spektakle dla dorosłych, jak i te dla dzieci. Ale od czego wyobraźnia i teatrzyk od https://alebajki.pl/ ?

Dzisiaj czarowałam trzylatki opowieściami przy wykorzystaniu teatrzyku kamishibai. I te czary się udały 🙂 Dzieciom opowieści bardzo się podobały, choć musiałam nadrabiać gestami mimikę ze względu na maseczkę na twarzy. Kiedy po pierwszej historii “O zajączku, który nie chciał się dzielić” zapytałam, czy mieliby ochotę na jeszcze jedną, wszystkim udzielił się entuzjazm. Zatem kolejną była “Mądra kurka”, która w jeszcze większym stopniu pozwala na czynny udział dzieci. A my w naszym przedszkolu przecież stawiamy na współpracę!

Już kiedy otworzyłam pudełko, sama się zdziwiłam, że tak długo żyłam i na dodatek pracowałam z dziećmi bez tego zestawu. Kiedy zaniosłam mój teatrzyk do przedszkola, zaraz znalazło się kilka osób, które koniecznie chciały sprawdzić jak zareagują na niego dzieci. To jest jednak mój teatrzyk i przyjemność z pierwszych spektakli przypadła mi w udziale 🙂

Co zawierał mój zestaw? Przede wszystkim piękny, solidnie wykonany z drewna stelaż teatrzyku kamishibai przeznaczony do kart w formacie A3. Taka wielkość w zupełności pozwala na piękną, wyraźną prezentację ilustracji, które nawet z pewnej odległości widoczne są dla dzieci. Teatrzyk jest nie tylko starannie wykonany, ale też oszlifowany, więc bezpiecznie (kto nigdy nie wyciągał zadry z palców, ręka do góry) mogą z niego korzystać także dzieci. Trzeba go równo ustawić, żeby przy otwieraniu/zamykaniu się nie przewracał, najlepiej wyżej niż twarze dzieci. Fronty teatrzyku można ozdobić według własnego pomysłu. Myślę, że posłuży mi naprawdę długo i będzie uczestnikiem wielu pomysłów.

Ale! Dostałam również 3 bajki do zaprezentowania przedszkolakom. O ile sam teatrzyk kamishibai jest starannie wykonany, o tyle bajki to prawdziwy majsterszyk. Autorzy czyli Wydawnictwo Kokoszka sami tworzą i ilustrują opowieści. I widać, że nie tylko umieją, ale i lubią to robić 🙂 Każda historia jest zilustrowana na 10 kartach, każdy obrazek przedstawia kluczową scenę dla historii, która jest opisana na odwrocie poprzedniej karty. Ilustracje są sztywne, ponumerowane z tyłu, wydrukowane na błyszczącym papierze, kolory są intensywne. Każda bajka zapakowana jest w sztywną teczkę, która mieści wszystkie pomoce i pozwala na łatwe i bezpieczne przechowywanie. Ręka grafika w każdej z tych historii rysowała trochę inną kreską, co mnie akurat bardzo odpowiada, bo dobrze jest pokazywać dzieciom różnorodność, szczególnie gdy samemu nie ma się specjalnie talentu do rysowania. W moich bajkach z tyłu miałam również wersje skrócone historii w języku angielskim, niemieckim, hiszpańskim i polskim. Myślę, że mogą być ciekawym urozmaiceniem zajęć językowych, nie tylko dla najmłodszych dzieci.

Do każdej bajki są dołączone jeszcze sylwety bohaterów do wycięcia oraz kolorowanki. Ja prezentowałam mój teatrzyk 3-latkom, więc wspomaganie się tymi sylwetami pomagało mi wydłużyć ich uwagę oraz zaangażować je do czynnego uczestnictwa, powtarzania słów (np. imion bohaterów). Jedna z tych bajek: “Mądra kurka” ze względu na swoją treść m.in. rytmiczne powtórzenia fragmentów tekstu (jak refren w piosence), świetnie nadaje się do ćwiczeń językowych i pozwala na pełne zaangażowanie dzieci w spektakl. Przedszkolaki nie były tylko biernymi widzami, ale mogły też powtarzać znane już fragmenty razem ze mną, mimo, że nie uczyły się ich na pamięć. Bardzo im się to podobało!

Bajka “O zajączku, który nie chciał się dzielić” wzbudziła wielkie emocje, szczególnie gdy niezbyt sympatyczny i samolubny zajączek przegnał myszki ze swojego domu. Na to też musicie być przygotowani, taka magia teatru 🙂

Do spektaklu “Żółw i zając” na podstawie bajki Ezopa dopiero się przygotowuję. Chciałabym pokazać ją w zerówce i szukam odpowiednich dźwięków, żeby wzmocnić przekaz. Wiadomo, maluchy łatwiej zaczarować 🙂 Dzieci z zerówki już próbują czytać, więc chciałabym je zaprosić do wspólnego spektaklu.

Podsumowując – bardzo wartościowe i pięknie zilustrowane bajki, które w ciekawy sposób urozmaicą zajęcia dydaktyczne, terapeutyczne oraz wprowadzą dzieci w świat teatru. Solidnie wykonanie i dobrze zaplanowany sposób przechowywania pozwolą Wam użytkować je przez lata. Ja na pewno wzbogacę swój zbiór już niebawem!

Mój zestaw pochodzi ze sklepu aleBajki i z pewnością będzie się jeszcze powiększał.

Bezpłatne pomoce, kolorowanki i zagadki do bajek teatrzyku kamishibai możecie pobrać tutaj.

Nagrałam też film, w którym pokazuję teatrzyk kamishibai i karty.

Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.