Najbardziej lubię przygotowywać takie pomoce dydaktyczne, które – w zależności od pomysłu na nie – mogę zastosować do wielu zabaw w różnych grupach wiekowych. Wiecie, że nie lubię wycinać. Kiedy już się poświęcę, chcę, żeby moja ciężka praca wywołała efekt „wow”. Ładne przedmioty od razu wywołują w nas chęć dotykania, manipulowania nimi, zabawy. Skoro działa na dorosłych, na dzieci tym bardziej! Dlatego rzadko korzystam z kart pracy tam, gdzie ten sam efekt mogę osiągnąć w inny sposób.
Właśnie stworzyłam SUDOKU z sercami, specjalnie na Walentynki. Ale nie byłabym sobą, gdybym poprzestała na uzupełnianiu schematów na kartce. Dzięki uprzejmości mej siostry weszłam w posiadanie wspaniałej maszynki do tworzenia przypinek i magnesów z dowolnymi obrazkami. Przetrzymuję ją nieprzyzwoicie długo, ale wykorzystuję naprawdę często i w dobrym celu!
Zrobiłam proste, ale ładne szablony z kolorowymi sercami. Wycięłam najstaranniej, jak potrafię. :)
Z gotowych komponentów za pomocą magicznej maszynki stworzyłam 20 magnesów – 5 zestawów kolorystycznych po 4 sztuki.
Wykradłam metalową tacę i taśmą nakleiłam na niej pole do gry – 4 pola w pionie i 4 w poziomie. Możecie wybrać łatwiejszą wersję (3 na 3 pola), lub trudniejszą (4 na 4 pola).
Poukładałam przykładowe zestawy magnesów do gry w SUDOKU, wydrukowałam i zalaminowałam je. Kolejny raz musiałam wycinać ;)
Grałam z sześciolatkami, bardzo im się podobało. Ale najpierw po prostu bawiliśmy się magnesami, oglądaliśmy je, sprawdzaliśmy, gdzie jeszcze można je przyczepić.
Do czego jeszcze wykorzystywałam mój zestaw magnesów?
- Układanie rytmów – nie na podłodze, czy stoliku, jak zwykle, ale ma tacy. Zgodnie z zaproponowanym rytmem. Manipulowanie magnesami nie jest takie proste, trzymają się mocno! Mają też inną fakturę, ciężar i kształt niż zwykłe kółka z papieru.
- Układanie sekwencji, uzupełnianie ich z pamięci.
- Układanie dowolnych wzorów na lodówce.
- Memory na lodówce – jeszcze nie przetestowałam, ale mam taki plan. Po prostu mam za małą tacę, a mój pokój w pracy przylega do pokoju socjalnego, tam jest lodówka! Dodatkowo – dziecko manipuluje magnesami z innej perspektywy, trzymając dłonie pionowo.
- Układanie dowolnych wzorów, bo te magnesy są takie gładkie, błyszczące, ładne po prostu!
SUDOKU to jedna z ulubionych gier, w które gram ze starszymi dziećmi. Wersja SUDOKU z nakrętek nadal cieszy się dużym powodzeniem.
Domyślam się, że nie macie akurat pod ręką takiej wspaniałej maszynki do robienia magnesów tzn. wspaniałej siostry z maszynką. Cóż, ja na Waszym miejscu nakleiłabym te piękne serca na nakrętki po kefirze i mleku. Szablony serc i przykładowych schematów do gry możecie oczywiście ściągnąć z tego bloga. Powodzenia!
Życzę Wam dobrej zabawy!
E.
Dodaj komentarz