Każda okazja jest dobra, żeby zagrać w grę 😉 Wiedzą o tym znajomi, wie o tym moja półka, z której gry zaczynają się już wysypywać. I wiedzą wszyscy ci, którzy zgubili mi jakieś elementy ulubionych zestawów 😉
Planszówki to jedna z rzeczy, które naprawdę lubię! A jeśli profesja pozwala grać nawet w godzinach pracy? Super!
Znacie Twistera? Wszyscy wiemy, jak szalenie trudno manewrować kończynami, żeby nie ponieść kompromitującej klęski upadku już na początku! Wykorzystując popularność tej gry, stworzyłam TWISTER PALUSZKOWY – doskonałą grę do ćwiczenia zwinności palców, rozwijania małej motoryki a przy okazji treningu wygrywania i przegrywania z szacunkiem.
Potrzebna jest plansza, którą zrobicie w kilka minut, dwie kostki i trochę naklejek, taśmy samoprzylepnej, kolorowego papieru itp.
1. Plansza powinna przedstawiać dłonie – moja gra jest dla dwóch osób, więc odrysowałam dwie małe dłonie od foremek z Tigera. Oczywiście możecie poprosić o chwilę bezruchu jakieś prawdziwe, małe dłonie, ale ja chciałam mieć efekt niespodzianki. Chciałam mieć ciekawą fakturę, więc skorzystałam z takiej pianki, której używam do prac plastycznych. Ale odrysowanie dłoni na kartonie też będzie w porządku. Każdy palec tej dłoni przyklejonej na planszy trzeba ponumerować – od 1 do 5.
2. Potrzebne są dwie kostki – jedna zwykła, albo – tak jak u mnie – z cyframi. Ponieważ przeciętna dłoń ma 5 palców, a na kostce mamy 6 oczek lub cyfr – musimy zakleić 6 np. papierem kolorowym i w jej miejsce wpisać inną cyfrę od 1-5. Druga kostka jest niezwykła – to ona będzie decydować, który palec położymy na planszy. W wersji najtrudniejszej – ma 5 różnych symboli (znowu powtarzamy jeden symbol na szóstej ściance) a w łatwiejszej – 2 symbole, przyklejone na kostce po 3 razy. U mnie dodatkowo symbolami były „minki” – różne emotikony. Dziecko po rzucie musiało jeszcze nazwać nastrój tej minki, która wypadła na kostce.
plansza do gry i kostki |
3. Oklejamy dzieciom paznokcie naklejkami, minkami wyciętymi z samoprzylepnego papieru, fragmentami kolorowej taśmy itp. W wersji najtrudniejszej każdy palec ma inne oznaczenie, prostsza zakłada, że dajemy 2 – 3 symbole. U 5 – latków sprawdziło się 5 różnych naklejek, 4 – latki nie potrafiły sobie z tym poradzić, musiałam zmienić naklejki w trakcie gry. Dałam 3 rodzaje i było super 😉
Dodaj komentarz