SUDOKU z nakrętek – 6 wzorów

Nauczyciele, szczególnie ci, którzy zajmują się edukacją małych dzieci, wiedzą, że WSZYSTKO SIĘ PRZYDA. Myślę nawet o tym, żeby postawić oddzielny kosz do segregacji z napisem “do pracy”, bo zdarza mi się wyciągać skarby z tego, gdzie są zmieszane wszystkie domowe śmieci. Ale dość o moich szczególnych zainteresowaniach 🙂

Pewnie już zauważyliście, że nie ma u mnie na blogu typowych kart pracy. Nie ma, bo ich nie lubię. Uważam, że w edukacji małych dzieci więcej pożytku przyniesie manipulowanie przedmiotami (nawet kartkami, obrazkami – niech będzie) niż kreślenie po papierze. Na kartki przyjdzie czas, gdy małe ręce będą w pełni gotowe.
Ale na pobudzanie do myślenia nigdy nie jest za wcześnie!
Lubicie rozwiązywać sudoku? Ja bardzo lubię, ale przychodzi mi to jakoś kompulsywnie – albo wiele zagadek jedna po drugiej przez wiele dni, albo długo nic…
Dzisiaj mam dla Was prezent w postaci SUDOKU DLA NAJMŁODSZYCH. Ale nie na kartkach, o nie! Skonstruowałam z opakowań po kefirze i mleku specjalną tabliczkę do zakręcania butelek. Nakrętki oczywiście trzeba umieścić w określony, logiczny sposób. Dlaczego nie poprzestałam na rysunku na kartce?
1. Dziecko manipuluje nakrętkami – ćwiczy małą motorykę
2. Dziecko może wielokrotnie sprawdzać rozwiązanie i jest w stanie zrobić to samodzielnie
3. Poprawki nie zostawiają po sobie śladów (a np. rysunek na kartce już tak)
4. Taka tabliczka jest inna, nowa – budzi zainteresowanie dzieci

Jak zrobić takie sudoku?

Ja zrobiłam na początek bardzo proste SUDOKU – 3 nakrętki w pionie, 3 w poziomie. Kiedy uda nam się już to wszystko wyciąć, wkładamy ucięte butelki i wyrównujemy ich wysokość. Jeśli tego nie zrobimy, tabliczka będzie się kołysać podczas pracy. Mamy dwie możliwości rozpoczęcia gry:
1. Nakręcamy 4-5 nakrętek w odpowiednich miejscach i prosimy dziecko, by uzupełniło tabliczkę tak, by zarówno w pionie jak i poziomie była tylko jedna nakrętka w odpowiednim kolorze
2. Możemy dać dziecku czystą tabliczkę, z butelkami bez nakrętek i instrukcję z tabelką 3 na 3.
Najpierw dziecko umieszcza nakrętki tak, jak w instrukcji, a następnie dokłada te, których brakuje.Oczywiście zgodnie ze schematem, że w pionie i poziomie muszą znaleźć się wszystkie kolory nakrętek i tylko one.
INSTRUKCJE ZNAJDZIECIE TUTAJ:
Bawcie się dobrze! 
Pozdrawiam ciepło,
E.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.