Zdrapki do czytania sylabowego – zadanie na plan daltoński

Lubicie wygrywać? Ja bardzo!
Nigdy nie grałam w totolotka ani inne gry losowe, bo zawsze przed wielką kumulacją zaczynam racjonalnie liczyć, jakie mam szanse na wygraną…Chociaż podobno szczęście nie ma wiele wspólnego z rachunkiem prawdopodobieństwa. 
Ale kiedy byłam mała, do słodyczy dodawano takie zdrapki “kółko i krzyżyk”. 
Uwielbiałam ten “hazard”! 😉
Pamięć mam dobrą, potrafię się bawić jak dziecko, więc postanowiłam wykorzystać dziecięcą skłonność do gier losowych i poćwiczyć czytanie.
Przepis na substancję pokrywającą zdrapkę wzięłam z jednego z portali nauczycielskich. Jest bardzo prosty. Do farby – najlepiej srebrnej, ale ja akurat nie miałam, więc dodałam brokat – dolewamy trochę płynu do mycia naczyń i mieszamy. To takie proste i działa! 
Należy tylko pamiętać, by naszą farbą do zdrapki pokrywać gładkie powierzchnie np. obrazek zaklejony przezroczystą taśmą samoprzylepną. Ja ułatwiłam sobie zadanie i po prostu zalaminowałam całe kartoniki. 
Czekamy aż całość wyschnie i gotowe! Można drapać i wygrywać!

 

Jeszcze nie bawiłam się z dziećmi naszymi zdrapkami, bo kartoniki czekają na poniedziałek.
Będą jednym z zadań do wyboru podczas pracy z tablicą zadań.
Jak zamierzam zachęcić dzieci do czytania?
Przygotowałam kartoniki, na których są tabelki. Zielona sylaba rozpoczynająca wyraz będzie widoczna, pozostałe zakryte farbą do zdrapek, jak na zdjęciu wyżej. W każdym rzędzie są sylaby, które tworzą wyraz z tą pierwszą sylabą i okienko z gwiazdką. Jeśli dziecko trafi na sylabę – czyta wyraz i przechodzi dalej. Ale jeśli zetrze okienko z gwiazdką – dostaje bonus i musi przeczytać również drugi wyraz z tego rzędu. Proste zasady, różna trudność wyrazów, zobaczymy, jak wyjdzie 😉
Jeśli macie ochotę pobrać szablony z 16 różnymi zestawami wyrazów ( 16 tabelek po 4 wyrazy), zapraszam tutaj.  
Jestem ciekawa, czy naszej grupie spodoba się odkrywanie sylab…
Jak myślicie?
Do zobaczenia, 
E.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *