Jak urządzić świat? – zajęcia obywatelskie

Pomysł na te zajęcia jak zwykle przyniosło życie. Po wyborach prezydenckich Polska facebookowa (i nie tylko) podzieliła się na dwie frakcje, wzajemnie opluwające się obelgami i obarczające winą. Moim zdaniem pokazywanie map wyborczych pokreślonych na niebiesko i pomarańczowo pomaga jedynie tym, którzy to robią, by mogli poczuć się lepiej kosztem tych “innych”. A świat nie jest czarno – biały, nawet jeśli bardzo tego chcemy. Wtedy też wpadłam na pomysł, że zamiast biadolić, jak to ci “inni” bezmyślnie urządzają “nasz” świat, trzeba robić to, co się umie najlepiej. A co nauczyciele potrafią najlepiej? Pobudzać do myślenia, oczywiście 🙂

W naszym przedszkolu organizowane są kółka zainteresowań dla dzieci z zerówek. To doskonała przestrzeń do wdrażania w grupie edukacji obywatelskiej. Wymyśliłam sobie, że jeśli od najmłodszych lat będziemy wpajać dzieciom szacunek dla zasad i porządku prawnego, pokażemy, jak działają demokratyczne mechanizmy – może wówczas jako dorośli będą bardziej świadomi swoich wyborów.

Już wcześniej dotarłam do świetnej książki dla dzieci prof. Łętowskiej i szukałam tylko pretekstu, by zacząć się w to z dziećmi bawić. Bo to będzie zabawa, tyle, że przy okazji stworzymy wymyślony kraj, jego zasady i (uwaga, uwaga) konstytucję.

Na podstawie fikcyjnych opowieści będziemy poznawać zasady funkcjonowania państwa, tak, by wszystkim żyło się w nim dobrze razem. Dzieci wiedzą, że gdy pojawiają się trudności, trzeba usiąść razem i porozmawiać, ustalić wspólne zasady i je stosować. A jak to działa, gdy mamy urządzić cały kraj?

Podczas naszych 10-12 spotkań będziemy próbowali stworzyć idealne zasady funkcjonowania fikcyjnego kraju. Wspólnie urządzimy go tak, żeby wszystkim żyło się w nim bezpiecznie i przyjemnie. Będziemy korzystać z książek prof. Ewy Łętowskiej i Krzysztofa Pawłowskiego: „Jak urządzić Skrzatowisko?” oraz Roksany Jędrzejewskiej – Wróbel: Elementarz demokracji. Jak to działa?”.

Świat skrzatów, trolli, elfów i krasnoludów pozwoli wprowadzić takie pojęcia jak zasady, prawo, konstytucja. Będziemy się bawić w teatr, dyskutować, zadawać pytania, słuchać bajek, tworzyć modele z plasteliny i … pisać konstytucję dla naszego idealnego państwa.

Zaczynamy od października! Jeśli chcielibyście od nas dołączyć, bardzo chętnie podzielę się materiałami i scenariuszami, które właśnie tworzę. Dajcie tylko znać 🙂

One thought on “Jak urządzić świat? – zajęcia obywatelskie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.